ثبت نام در سایت بازیابی رمز عبور
پنج شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۶

مقدمه

واتر کولینگ | واتر کولینگ چیست؟ | قسمت اول | نظریه واتر کولینگ تعمیم یافته

واتر کولینگ | واتر کولینگ چیست؟ | قسمت دوم | محاسبه توان طراحی حرارتی و محاسبه دلتای تی در واتر کولینگ

قسمت سوم

هدف از واتر کولینگ لوپ باز

این موضوع بسیار حائز اهمیت می باشد که هدف از انجام واتر کولینگ چیست و چرا این کار باید صورت گیرد؟ بسیاری از خوانندگان از خود خواهند پرسید:

“چرا من باید به خود این همه سختی بدهم و واتر کولینگ را پیاده سازی کنم وقتی که سیستم های خنک کننده با هوا به همین میزان می توانند موثر باشند!؟!”

پیاده سازی واتر کولینگ بسیار سخت تر و پیچیده تر از اتصال یک هیت سینک برای خنک کردن پردازنده و یا کارت گرافیکی می باشد. بنابراین این موضوع بسیار اهمیت پیدا می کند که تئوری مطرح شده در قسمت اول و موارد ذیل را مورد بررسی قرار دهید.

 

مزایای واتر کولینگ

 

کاهش نویز سیستم

از فواید بارز واتر کولینگ کاهش چشمگیر نویز نسبت به سیستم های خنک کننده با هوا می باشد. کاهش نویز با استفاده از افزایش سطح مقطع رادیاتور، کاهش دور فن ها و جابجایی محل ایجاد نویز در سیستم ایجاد می گردد.

کاهش بیشتر دما

سیستم های واتر کولینگ با توجه به سطح گسترده انتقالی حرارتی[i] خود باعث کاهش چشمگیر دما نسبت به سیستم های خنک کننده با هوا می شوند. کاهش بیشتر دما برابر است با اورکلاکینگ پایدارتر و بالاتر.

 

ظرفیت گرمائی بیشتر

ظرفیت گرمائی[ii] بیشتر مایع خنک کننده[iii] در لوپ باز باعث می شود کولانت در زمان طولانی تری نسبت به هوا افزایش دما را تجربه کند. . بنابراین احتیاج به انرژی بیشتری برای افزایش دمای آن وجود دارد.

کارائی

رادیاتور ها کارائی بسیار بالاتری در تبادل حرارتی[iv] نسبت به هیت سینک های هوایی معمولی دارند.

سایز

بلوک های واتر کولینگ برای خنک کردن پردازنده و یا کارت گرافیکی به طرز بسیار فاحشی نسبت به هیت سینک های هوائی کوچک تر می باشند. این امر، امکان جا دادن قطعات بسیار رده بالا را در فضای کم، همراه با قدرت تبادل حرارتی بالا را فراهم می کند.

اورکلاک بسیار گسترده

همانطور که می دانید یکی از بزرگترین موانع در اورکلاکینگ، افزایش فزاینده دمای قطعات اورکلاک شده شامل پردازنده، کارت های گرافیکی، رم ها و مادربورد، به علت افزایش ولتاژ ورودی به این قطعات می باشد. واتر کولینگ سطح جدیدی از خنک کنندگی را برای اورکلاک برای شما فراهم می آورد. این اورکلاک های اکستریم بدون واتر کولینگ امکان پذیر نخواهد بود!

 

زیبایی شناسی

از لحاظ زیبایی شناسی، به نظر می رسد که بتوان توافق کرد که سیستم های واتر کولینگ به مراتب نسبت به سیستم های با خنک کننده با هوا زیباتر هستند!

نکته: البته این امر نسبی می باشد و نظر شما می تواند متفاوت باشد.

 

معایب واتر کولینگ

 

پیچیدگی

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، پیاده سازی سیستم های واتر کولینگ به مراتب پیچیده تر و زمان بر هستند. پیاده سازی سیستم های واتر کولینگ نیازمند ریزه کاری و در نظر گرفتن جزئیات بسیار می باشد.

نکته: اگر شما وقت و یا حوصله درگیر شدن در این جزئیات را ندارید وقت خود را با این سیستم ها تلف نکنید.

بسیار گران و هزینه بر

پیاده سازی یک لوپ باز واتر کولینگ با کمترین قطعات و در ساده ترین حالت ممکن! به مراتب نسبت به خنک کننده های با هوا گران تر می باشد. این امر به خاطر وجود قطعات مجزاء بسیار در مقابل خنک کننده های با هوا می باشد.

نکته: هنگامی به سراغ واتر کولینگ بروید که تمامی قطعات سخت افزاری خود را در بالاترین رده ممکن انتخاب کرده اید و هنوز بودجه برای تخصیص دارید.

نکته: هیچ گاه با انتخاب قطعات سخت افزاری رده پایین تر، قسمتی از بودجه خود را به واتر کولینگ تخصیص ندهید. در این حالت عملکرد به مراتب پایین تری از سخت افزار خود دریافت خواهید کرد و واتر کولینگ پوشش دهنده آن فاصله نخواهد بود!

 

نگهداری

یک لوپ باز واتر کولینگ نیازمند نگهداری و رسیدگی ادواری دارد که نیازمند زمان و حوصله می باشد در صورتی که نصب سیستم های خنک کننده با هوا به صورت یکباره صورت گرفته و نیازمند نگهداری نمی باشد.

 

نشتی های احتمالی

این مورد به عنوان مهمترین عیب برای مورد آخر مطرح می شود. اگر دستورالعمل پیاده سازی را به شکل درست و با دقت انجام دهید مشکلی پیش نخواهد آمد.

نشتی های احتمالی به احتمال بسیار زیاد پیش نخواهد آمد. اولین و مهمترین عیبی که به نظر خوانندگان خواهد آمد این است که:

اگر کولانت بر روی قطعات سخت افزاری گرانقیمت من نشتی پیدا کند چه؟

نکته: اگر لوپ باز واتر کولینگ را به طرز صحیح پیاده سازی کنید احتمال اینکه به قطعات سخت افزاری آسیب بزنید بسیار پایین خواهد آمد.

نکته: این امر که لوپ باز واتر کولینگ را چگونه پیاده سازی کنید می تواند تمام و یا قسمتی از ریسک نشتی را بر طرف نماید.

باید و بایستی واتر کولینگ

آیا من باید[v] سیستم خود را واتر کولینگ کنم؟

به طور مشخص جواب این سوال خیر است.

 

آیا من بایستی[vi] سیستم خود را واتر کولینگ کنم؟

جواب این سوال به انتخاب شخصی شما بستگی دارد و بایست و نبایست آن را شما مشخص می کنید.

[i] Heat Exchanger

[ii] Heat Capacity

[iii] Coolant

[iv] Heat Transfer

[v] Must

[vi] Should

دیدگاه های کاربران
تمام حقوق برای نوتک محفوط است و هرگونی کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد و پیگرد قانونی دارد . ( کپی برداری از قالب سایت ممنوع می باشد ) Code and Design By : SajadK