ثبت نام در سایت بازیابی رمز عبور
پنج شنبه ۸ تیر ۱۳۹۶

این مجموعه مقالات از چند بخش قسمت جداگانه تشکیل شده است. در هر قسمت آموزش لازم به طور جداگانه در مورد تئوری، شناخت سخت افزار، پیاده سازی و هر آنچه که نیاز خواهید داشت را می توانید مطالعه بفرمائید.

نظریه واتر کولینگ تعمیم یافته

پیرو نظریه واتر کولینگ تعمیم یافته[i] به زبان ساده اصول کار واتر کولینگ بدین صورت است آب بهتر از هوا برای هدایت گرما به دور از منبع گرما بر اساس انتقال، یا تماس مستقیم با منبع گرمازا و منبع خنک کننده برای انتقال انرژی گرما عمل می کند که این امر به رسانش گرمائی [ii] معروف است. توانایی یک ماده برای جذب مستقیم انرژی گرما، حرارت ویژه[iii] آن تلقی میشود، در این مورد، حرارت به طور مستقیم بوسیله آب جذب میشود و انرژی مورد نیاز برای افزایش دما تا یک درجه سانتی گراد است. انتقال گرما بوسیله کولرهای هوایی برای جذب گرمای منتشر شده کولر از طریق هوا می باشد و واتر کولینگ نیز در واقع از این مفهوم استفاده میکند.

هنگامی که آب، انرژی گرمایی را از طریق عبور از بلوکها جذب میکند بعد آن را از طریق لوله به رادیاتورهایی منتقل می کند که در آنجا این گرما از آب به لوله ها و فین های فلزی[iv] چسبیده به این لوله ها منتقل می گردد و از طریق فن ها از سطح رادیاتور گرما به داخل اطاق انتقال پیدا میکند که به این امر تبادل حرارتی[v] می گویند. فین ها کمک میکند تا سطح مقطع[vi] بیشتری برای هدایت انرژی گرمایی از آب به رادیاتور و بعد به هوا فراهم می کنند. این فرایند در انتقال، جایگزینی و انتشار انرژی گرمای زیادی در دلتا تی[vii] لوپ، موثر است.

به طور خلاصه، آب، بدلیل ۱. امکان جذب موثر گرما از منبع تولید گرما (از طریق رسانش گرمائی) و ۲. جذب انرژی گرمائی بالا به دلیل ظرفیت حرارتی[viii]  بالا و ۳. تبادل حرارتی در رادیاتور (به دور از منبع تولید گرما مثل پردازنده) برای واتر کولینگ بسیار جذاب می باشد.

(در ۲۰ درجه سانتی گراد | W/mK) رسانش گرمائی | خنک کننده عادی (مقادیر بیشتر بهتر است)
ماده مقدار
آب ۰٫۶۱
روغن معدنی ۰٫۶۱۲
الکل (اتیل، ایزوپروپیل، بوتیل) ۰٫۲۰۰ – ۰٫۱۶۱
اتیلن گلیکول ۰٫۲۵۸
هوا ۰٫۰۲۵۷
(در ۲۰ درجه سانتی گراد | W/mK) گرمای ویژه | خنک کننده عادی  (مقادیر بیشتر بهتر است)
ماده مقدار
آب ۴٫۱۹
هوا ۱٫۰۰
روغن معدنی ۱٫۶۷
مس ۰٫۰۹
اتیلن گلیکول ۲٫۳۶

http://www.notec.ir

 

[i] Generalized Watercooling Theory

[ii] Thermal Conductivity

[iii] Specific Heat

[iv] Fin

[v] Heat Dissipation

[vi] Thermal Dissipation Surface

[vii] Delta-T

[viii] Thermal Capacity, Heat Capacity

منبع

دیدگاه های کاربران
دیدگاه کاربران

 1. به نظر Mr.Amanloo :

  بسیار مطلب جامع و کاملی بود من در هیچ سایت ایرانی یا جای دیگه غیر از سایت که خودش بدون کپی برداری از سایت ها یا سازندگان واتر کولینگ در جهان توضیحاتی به این کاملی بده ندیدم !
  آقای رضا غفاریان از نظر من پیشرو یا بهتر بگم پدر واتر کولینگ در ایرانه ! هر جا هم برم کسی بپرسه همینو میگم!
  با آرزوی موفقیت و بیزینس پر مانی برای داش رضا! انشاء الله

  • به نظر Machine :
   Machine

   درود بر شما. شما بزرگوارید و بسیار لطف دارید. به خاطر امثال شما Enthusiast های واقعی واتر کولینگ دارم ادامه می دهم. این چند روز مابقی مقالات را نیز به روز میکنم و بر روی سایت جدید قرار میدهم. 🙂

تمام حقوق برای نوتک محفوط است و هرگونی کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد و پیگرد قانونی دارد . ( کپی برداری از قالب سایت ممنوع می باشد ) Code and Design By : SajadK